Разлика помеѓу преработките на „Бурса (покраина)“

Додадов плус историски информации
(Додадов плус историски информации)
(Додадов плус историски информации)
|}}
'''Бурса ''' ([[турски јазик|турски]]: ''Bursa'') е провинција во западна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Бурса]]. Покраината има 2 413 971 жители (2006) и плоштина од 11 043 кв.км. Разделен е на 17 општини. Навремето била и престолнина на Османлиската Империја.
 
== Наводи ==
Анонимен корисник