Разлика помеѓу преработките на „Маниса (покраина)“

Додадени 274 бајти ,  пред 7 години
Додадов плус историски информации
с (Bot: Migrating 55 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q130553 (translate me))
(Додадов плус историски информации)
|area= 13,810
}}
'''Маниса ''' ([[турски јазик|турски]]: ''Manisa'') е провинција во југозападна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Маниса]] . Покраината има 1 260 169 жители (2006) и плоштина од 13 120 кв.км. Разделен е на 16 општини. Исто така во османлискиот период се сметала како отскочна даска за престолот односно кој принц ке упправувал тука имал највеке шанси да стане султан.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
Анонимен корисник