Разлика помеѓу преработките на „Квадратна стапка“

Одземени 13 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 15 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q857027 (translate me))
с
'''Квадратната стапка''' ([[англ.]] ''square foot'') е [[британски мерни единици|британска]] / [[американски мерни единици|американска]] ([[метрички систем|неметричка]]) единица мерка за [[површина]], која главно се употребува во [[САД]], [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] и [[Канада]]. Мерката се дефинира како [[плоштина]]та на [[квадрат]] со страни со [[должина]] од 1 [[стапка (должина)|стапка]] (0,333... [[јарда|јардијард]]и, 12 [[инч]]и, или 0,3048 [[метар|метри]]). За споредба, просечната куќа за едно семејство во САД во 2007 г. била со вкупна подна површина (т.е. сите спратови заедно) од околу 2500 квадратни стапки.<ref>http://www.census.gov/const/C25Ann/sftotalmedavgsqft.pdf</ref>
 
== Знаци ==
* Блок од 12 инчи на 12 инчи има површина од 1 квадратна стапка. 12 инчи се еднакви на 1 стапка.
* 144 [[квадратен инч|квадратни инчи]]
* 1/9 [[квадратнаквадратен јардајард|квадратни јарди]]
* 0,01 „[[Квадрат (американска мерна единица)|квадрати]]“ (американски). (Квадратот (''square'') е единица која се користи за мерење на површината на покриви во САД, а се користела и во [[Австралија]] пред метрикацијата (и оттогаш) за мерење на површината на куќа или стан. 1 „квадрат“ (''square'') = 100 sq ft (квадратни стапки))
* ≈0,00002295684 [[акр]]и