Разлика помеѓу преработките на „Фудбалски куп на Македонија 1998-1999“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox football league season | competition = Куп на Македонија | season = 1998–99 | winners...)
 
с
}}
 
'''Македонскиот куп во фудбал 1998–99''' беше 7-мо. издание на [[Куп на Македонија (фудбал)|Македонскиот Куп]]. Во оваа сезона шампион беше [[ФК Вардар|Вардар]] јаи одбранијаси титулата,обезбеди аместо сово тоаквалификациската јарунда исвоијаво својата[[Лига четвртаЕвропа|УЕФА титулаКупот]] 1999-00.
 
== Прва рунда ==
==Четвртфинале==
{{TwoLeg start}}
{{TwoLegResult|[[ФК Цементарница|Цементарница]]|| 2–3 |'''[[ФК Вардар|Вардар]]'''||2–2|0–1}}
{{TwoLegResult|'''[[ФК Победа|Победа]]'''|| 6–13–1 |[[ФК Македонија Ѓорче Петров|Македонија Ѓорче Петров]]||1–02–0|5–11–1}}
{{TwoLegResult|[[ФК Осогово|Осогово]]|| - |[[ФК Слога Југомагнат|Слога Југомагнат]]||0–2|0–3}}
{{TwoLegResult|[[ФК Работнички|Работнички]]|| – |[[ФК Силекс|Силекс]]||0–0|1–0|0–3}}
|}
 
{{TwoLegStart}}
{{TwoLegResult|[[ФК Победа|Победа]]|| 5–5(гол гости) |'''[[ФК Вардар|Вардар]]'''||4–2|1–3}}
{{TwoLegResult|'''[[ФК Слога Југомагнат|Слога Југомагнат]]'''|| 0–0(3-1 пен.) |[[ФК Силекс|Силекс]]||0–10–0|0–20–0}}
|}
 
==Финале==
Натреварот се одигра на 22 мај 1999.
 
{{footballbox
|date = 22 мај 1999
|report =
|team2 = [[ФК Слога Југомагнат|Слога Југомагнат]]
|goals1 = Трајчев {{goal|68}}<br />[[Артим Шакири|Шакири]] {{goal|90}}
|goals1 =
|goals2 =
|stadium = [[Национална Арена „Филип II Македонски“|Градски Стадион]], [[Скопје]]
|attendance = 21,000
|referee = Љубомир Крстевски ([[Битола]])
|referee =
}}