Разлика помеѓу преработките на „Пролетен гороцвет“

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Пролетниот гороцвет''' ([[науч.]] ''Adonis vernalis'') — [[повеќегодишно растение|повеќегодишно]] [[цветно растение]] од {{био|фамилија}}та [[лутичиња]] (''Ranunculaceae'') што вирее на суви [[ливада|ливади]] и [[степа|степи]] во [[Евроазија]]. Се среќава и во помали изолирани подрачја во [[Шпанија]] на запад до [[средна Европа|средна]] и [[јужна Европа]] и до [[Шведска]] на север. Главните области на [[распространетост]] се [[Панонска Низина|Панонската Низина]] и [[Западносибирска Низина|Западносибирската Низина]].<ref>{{цмснмс|url=http://linnaeus.nrm.se/flora/di/ranuncula/adoni/adonver.html|title=Den virtuella floran: ''Adonis vernalis''|accessdate=17 април 2006}}</ref>
 
За разлика од највеќето други европски видови на гороцвет, цветовите на ова растение се појавуваат на пролет, имаат пречник од 80&nbsp;мм и по 20 светложолти [[венче|ливчиња]].
 
Растението е [[отров]]но бидејќи содржи соединенија погубни за срцето како адонидин и аконитна киселина,<ref>{{цмснмс|url=http://www.henriettesherbal.com/eclectic/kings/adonis.html|title=King's American Dispensatory: ''Adonis''|accessdate=17 април 2006}}</ref>но се употребува како [[украсно растение]].<ref>{{цитирананаведена книга | author=Bailey, L. H. | title=Manual of Gardening (II изд.) | url=http://www.gutenberg.org/etext/9550 | year=2005 | publisher=[[Проект Гутенберг]]}}</ref>
 
== Во Македонија ==
Во [[Република Македонија]] растението е присутно само во [[Општина Куманово|околината]] на [[Куманово]].<ref>{{цитирананаведена книга|title=Гороцвет, пролетен“, „[[Македонска енциклопедија]]|publisher=[[МАНУ]]|pages=382|location=[[Скопје]]|date=2009}}</ref>
 
 
[[Податотека:Adonis_vernalis_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-152.jpg|мини|лево|200п|Ботанички цртеж на пролетен гороцвет]]