Бабуна (река): Разлика помеѓу преработките

Додадени 112 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Бабуна''' е река во [[Македонија]], десна притока на [[Вардар]]. Таа извира под врвот [[Солунска Глава]] на планината [[Јакупица]]. Има должина од 65 километри, а нејзиното сливно подрачје зафаќа површина од 612 км²<ref>[http://www.mzsv.gov.mk/ro/vardar-sredno-tecenie.pdf - РИБОЛОВНА ОСНОВА ЗА “СЛИВ НА ВАРДАР - СРЕДНО ТЕЧЕНИЕ” ЗА ПЕРИОД 2011 - 2016. Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. стр.3-4]</ref>. иБабуна протекува јужно и југозападно од [[Велес]].
 
==Течение на Бабуна==