Разлика помеѓу преработките на „Бабуна (река)“

Додадени 236 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Бабуна''' е река во [[Македонија]], десна притока на [[Вардар]]. Таа извира под врвот [[Солунска Глава]] на планината [[Јакупица]]. Има должина од 65 километри<ref> name="МЗШВ"РИБОЛОВНА ОСНОВА ЗА “СЛИВ НА ВАРДАР - СРЕДНО ТЕЧЕНИЕ” ЗА ПЕРИОД 2011 - 2016. Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. стр.3</ref> и протекува јужно и југозападно од [[Велес]].
 
==Течение на Бабуна==