Разлика помеѓу преработките на „Бабуна (река)“

Додадени 23 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Бабуна''' е река во [[Македонија]], десна притока на [[Вардар]]. Таа извира под врвот [[Солунска Глава]] на планината [[Јакупица]]. Има должина од 65 километри<ref name="МЗШВ" /> и протекува јужно и југозападно од [[Велес]].
 
==Течение на Бабуна==