Википедија:За Википедија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 79.100.104.246 (разговор), вратено на последната верзија на M4r51n)
Нема опис на уредувањето
 
===<big>'''Википедија успева да функционира'''</big>===
Секое јазично издание на Википедија се раководи самостојно и тоа скоро целосно преку трудот на десетици илјади неплатени волонтери. Фондацијата Викимедија има само [[wmf:Персонал|мал платен персонал, вклучувајќи неколку програмери]]. Таа купува опрема, го дизајнира и применува софтверот и плаќа за мрежниот сообраќај создаден од нејзините проекти, но ги нема ресурсите за да пишува на овие проекти. Сето пишување и уредување го прават луѓе кои не добиваат пари за нивниот труд, туку само скриено внатрешно задоволство.
 
На Википедија никогаш не ѝ фалеле скептичари.
13

уредувања