Очна празнина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| DorlandsSuf = 12594914
}}
'''Очната празнина''', '''очна јама''' или '''орбита''' е празнина во черепот[[череп]]от во која е сместено окото и помошниот апарат за гледање. Кај луѓето волуменот на орбитата е 30 ml, од кои окото зафаќа волумен од 6.5 ml.
 
== Коски ==