Очна празнина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 19 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Очната празнина''', '''очна јама''' или '''орбита''' е празнина во черепот во која е смес...)
 
сНема опис на уредувањето
'''Очната празнина''', '''очна јама''' или '''орбита''' е празнина во черепот во која е сместено окото и помошниот апарат за гледање. Кај луѓето волуменот на орбитата е 30 ml, од кои окото зафаќа волумен од 6.5 ml. Кај луѓето орбитата ја градат седум коски: челна, солзна, ситеста, јаболчна, горна вилица, непчена, клинеста.
 
== Коски ==
Кај луѓето орбитата ја градат седум коски: челна, солзна, ситеста, јаболчна, горна вилица, непчена, клинеста.