Разлика помеѓу преработките на „Брчко (округ)“

Додаден 1.581 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q194483 (translate me))
 
'''Округот Брчко''' ([[српски јазик]]: ''Брчко дистрикт'', [[хрватски јазик|хрватски]] и [[босански јазик|босански]]: ''Brčko distrikt'') е самоуправувачка, неутрална и посебна единица на [[Босна и Херцеговина]]. Тој е формално дел и на [[Република Српска]] и на [[Федерација Босна и Херцеговина|Федерацијата на Босна и Херцеговина]] кои се двете главни единици на земјата.
 
==Населени места==
* [[Биела]]
* [[Боќе]]
* [[Бодериште]]
* [[Брчко (град)|Брчко]]
* [[Брезик]]
* [[Брезово Поле]]
* [[Брка]]
* [[Брод (Брчко)|Брод]]
* [[Буковац]]
* [[Долен Буковик]]
* [[Горен Буковик]]
* [[Бузекара]]
* [[Церик]]
* [[Чаѓавац]]
* [[Чанде]]
* [[Чосета]]
* [[Долен Рахиќ]]
* [[Долен Звоник]]
* [[Дубраве (Брчко)|Дубраве]]
* [[Долно Дубравице]]
* [[Горно Дубравице]]
* [[Гаеви]]
* [[Горице]]
* [[Горен Рахиќ]]
* [[Горен Звоник]]
* [[Грбавица (Брчко)|Грбавица]]
* [[Гредице]]
* [[Исламовац]]
* [[Крбета]]
* [[Крепшиќ]]
* [[Ланишта]]
* [[Лукавац (Брчко)|Лукавац]]
* [[Маоча]]
* [[Марковиќ Поле]]
* [[Ограѓеновац]]
* [[Омербеговача]]
* [[Паланка (Брчко)|Паланка]]
* [[Попово Поле]]
* [[Поточари (Брчко)|Поточари]]
* [[Рашљани]]
* [[Ражлево]]
* [[Репино Брдо]]
* [[Сандиќи]]
* [[Долна Скакава]]
* [[Горна Скакава]]
* [[Слепчевиќи]]
* [[Станови]]
* [[Шаторовиќи]]
* [[Штрепци]]
* [[Трњаци]]
* [[Улице]]
* [[Уловиќ]]
* [[Долни Витановиќи]]
* [[Горни Витановиќи]]
* [[Вучиловац]]
* [[Вуичиќи]]
* [[Вукшиќ]].
 
== Видете исто така ==