Разлика помеѓу преработките на „Ла Скала (Милано)“

Одземени 97 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 50 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5471 (translate me))
с
[[Податотека:Milano-scalanotte.jpg|thumb|right|250px|Миланската Скала ноќе.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Milano-scalanotte.jpg|thumb|right|250px|Миланската Скала ноќе.]]
 
'''Миланската Скала''' (итал[[ита.]] ''Teatro alla Scala'' или ''La Scala'') — театар во [[Милано]] е една од најпознатите оперски куќи во светот. ТеатаротОтворен бил отворене на 3. август 1778 г., откако претходниот бил уништен од пожар.
 
'''Миланската Скала''' (итал. ''Teatro alla Scala'' или ''La Scala'') во [[Милано]] е една од најпознатите оперски куќи во светот. Театарот бил отворен на 3. август 1778, откако претходниот бил уништен од пожар.
 
Оперската сезона традиционално започнува на денот на [[Св. Амброзиј]], патронот на Милано. Сите претстави мораат да завршат пред полноќ, затоа долгите опери почнуваат и порано. Влезот не е дозволен откако ќе започне претставата.