Заработка: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 8 години
ситна поправка
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(поправка на правопис, граматички поправки)
(ситна поправка)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Заработка''' ('''добивка''', '''профит''') е остаточна вредност стекната [[деловно работење|деловното работењереботење]]. Највообичаениот прост пример е разликата помеѓу куповната и продажната вредност на [[добро (економија)|доброто]] во трговијата.<ref>[http://www.makedonski.info/search/заработка „заработка“] - Дигитален речник на македонскиот јазик</ref> Точниот метод на пресметување на заработката се разликува меѓу [[сметководство|сметководителите]] и [[економија|економистите]]. Таа може да се оствари како работодавач или сопственик, но и како [[вработување|вработен]] во некоја фирма или огранизацијаорганизација.
 
== Наводи ==
Анонимен корисник