Разлика помеѓу преработките на „Десау“

Додадени 49 бајти ,  пред 7 години
с
с
с ((Script) File renamed: File:DSC05127.JPGFile:Ein Sonderzug des DWE zum Vulkanausbruch in Wörlitz 2005.jpg File renaming criterion #2: Change from completely meaningless names into suitable nam...)
Десау поседува [[трамвај]]ски систем со три линии и неколку автобуси со бројни линии. Јавниот превоз е организиран од компанијата „DVG“, секоја година превезува над 6 милиони луѓе.
 
[[Податотека:DSC05127Ein Sonderzug des DWE zum Vulkanausbruch in Wörlitz 2005.JPGjpg|thumb|left|150px|„Dessau-Wörlitzer-Eisenbahn“ (DWE)]]
 
=== Железница ===
24

уредувања