Разлика помеѓу преработките на „Животна средина“

Додадени 16 бајти ,  пред 5 години
с (Отстрането уредувањето на JackyBoney (разговор), вратено на последната верзија на Вик Ретлхед)
 
[[Азот]]от е исто така потребен на сите организми, но не може да се користи од повеќето во гасна форма. [[Врзување на азот|Азотната фиксација]], која претставува претворба на гасот N<sub>2</sub> во биолошки корисна форма, се случува кај некои видови на бактерии и [[Цијанобактерија|цијанобактерии]], или може да се предизвика со [[молња]].
вооздух
 
 
:<math> \mathrm{ N_2 + O_2 \quad \rightarrow \quad 2\,NO } </math>
Анонимен корисник