Антигониди: Разлика помеѓу преработките

Одземени 25 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Antigone le Borgne (pièce).jpg|250px|thumb|Монета со ликот на '''Антигон I Едноокиот''' ([[382 гпне]] - 301 гпне)г. п.н.е.)]]
'''Антигонидска династија''' или '''Антигониди''' — [[династија]] на [[крал на Македонија|македонски кралеви]] кои воделе потекло од [[Антигон I Едноокиот]] генерал во војската на [[Александар Македонски]]. Династијата е наследничка на [[Антипатридската династија]], која владеела со [[Мала Азија]] и северна [[Сирија]].
 
Напорите на [[Антигон I Едноокиот]] за воспоставување на контрола врз целокупната територија на [[Македонската Империја]] завршиле со негов пораз во [[Битка кај Ипс|Битката кај Ипс]] во [[301 п.н.е.]]. Неговиот син, [[Деметриј I Опсадникот]] ја преживеал битката и неколку години подоцна завладеал со [[Македонија]], но подоцна бил симнат од престолот и умрел во затвор. По период на нереди, синот на Деметриј, [[Антигон II Гонат]] успеал да ја зацврсти семејната власт врз старото [[Македонско Кралство]], како и врз речиси сите грчки градови-држави до [[276 п.н.е.]].<ref>{{цитирана книга | last = J. Spielvogel | first = Jackson | title = Western Civilization: Volume I: To 1715 | publisher = Thomson Wadsworth | year = 2005 | pages = 89–90 | url = http://books.google.co.uk/books?id=xcNIBlwrjMsC&pg=PA89&dq=Antigonid+dynasty&as_brr=3&client=firefox-a&sig=bAsAQ3FULt-5YVLyQ9f9dJhvAEg#PPA90,M1 | isbn = 0534646034}}</ref>
 
Антигонидската династија била една од четирите династии воспоставена од страна на наследниците ([[дијадоси]]) на Александар Македонски, останатите три династии биле: [[Селевкидската династија]], [[Птоломејската династија]] и [[Аталидската династија]]. Последниот член на династијата, [[Персеј]], кој владеел помеѓу [[179 п.н.е.]] - [[168 п.н.е.]], бил признат од грците како борец за ослободување од римската власт. Персеј не успеал да го сопре напредувањето на римските легии и неговиот пораз во [[Битката кај Пидна]] значело и почеток на крајот на династијата.<ref>'''Britannica''', ''Антигонидска династија'', 2008, O. Ed. "Philip’s successor, Perseus (reigned 179–168 bc), was recognized as a champion of Greek freedom against Rome. But Perseus’ failure to deploy his full resources brought about his defeat (168) at Pydna in Macedonia and signaled the end of the dynasty." {{en}}</ref>
[[Податотека:Perseus of Macedon BM.jpg|thumb|250 px|[[Персеј]], последниот крал од антигонидската династија]]
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
 
* [[Антипатридска династија]]
* [[Аргеадска династија]]
 
== Наводи ==
{{Reflistнаводи}}
 
 
{{Дијадоси}}
 
[[Категорија:Династии во Античка Македонија]]
 
[[es:Dinastía Antigónida]]