Антигониди: Разлика помеѓу преработките

Додадени 68 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Брише pt,el,simple,ast,en,no,ca,fi,it (strongly connected to mk:Антигониди))
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Antigone le Borgne (pièce).jpg|250px|thumb|Монета со ликот на '''Антигон I Едноокиот''' ([[382 гпне]] - 301 гпне).]]
'''АнтигонидскатаАнтигонидска династија''' билаили '''Антигониди''' — [[династија]] на [[крал на МакедонскиМакедонија|македонски кралеви]] кои воделе потекло од [[Антигон I Едноокиот]] генерал во војската на [[Александар Македонски]]. Династијата е наследничка на [[Антипатридската династија]], која владеела со [[Мала Азија]] и северна [[Сирија]].
 
Напорите на [[Антигон I Едноокиот]] за воспоставување на контрола врз целокупната територија на [[Македонската Империја]] завршиле со негов пораз во [[Битката кај Ипс]] во [[301 п.н.е.]]. Неговиот син, [[Деметриј I Опсадникот]] ја преживеал битката и неколку години подоцна завладеал со [[Македонија]], но подоцна бил симнат од престолот и умрел во затвор. По период на нереди, синот на Деметриј, [[Антигон II Гонат]] успеал да ја зацврсти семејната власт врз старото [[Македонско Кралство]], како и врз речиси сите грчки градови-држави до [[276 п.н.е.]].<ref>{{цитирана книга | last = J. Spielvogel | first = Jackson | title = Western Civilization: Volume I: To 1715 | publisher = Thomson Wadsworth | year = 2005 | pages = 89–90 | url = http://books.google.co.uk/books?id=xcNIBlwrjMsC&pg=PA89&dq=Antigonid+dynasty&as_brr=3&client=firefox-a&sig=bAsAQ3FULt-5YVLyQ9f9dJhvAEg#PPA90,M1 | isbn = 0534646034}}</ref>