Разлика помеѓу преработките на „Хејмаркетски немири“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''ХејмаркетскитеХејмаркетски немири''' од— немири што се случиле на [[4 мај]] [[1886]] година се немириг. во [[Чикаго]], [[САД]], по повод штрајкот од [[1 мај]] за добивање 8-часовеносумчасовен работен ден. Немирите резултирале со жртви, а самиот тек на настаните и денес останува контроверзен. Хејмаркетски немири имаат голема улога во прогласувањето на 1 мај за [[Меѓународен ден на трудот]].
 
== Позадина ==