Разлика помеѓу преработките на „Хејмаркетски немири“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q214148 (translate me))
с
Во меѓувреме многумина полицајци го набљудуваат собирот. Насобраниот народ е мирно настроен. По одредено време полицијата им наредува на присутните да се разотидат и почнува да настапува во формација кон бината. Некој фрла бомба врз полицијата, која експлодира и го убива полицаецот Матијас Деган. Полицијата веднаш возвраќа со оган. Настанува гужва при што 7 полицајци и најмалку 4 работници се убиени. Бројката на повредени работници не е позната, бидејќи кај работниците постоел страв да побараат медицинска помош за да не бидат обвинети во врска со немирите.
 
== Судење и егзекуциипогубувања ==
[[Image:Haymarket Martyr's Memorial.jpg|thumb|Споменик за жртвите на Хејмаркетски немири, Чикаго]]
Во врска со убиството на полицаецот Деган се обвинети осуммнина кои непосредно или посредно биле поврзани со организирањето на собирот. Тоа се: [[Август Спис]], [[Алберт Парсонс]], [[Адолф Фишер]], [[Џорџ Енгел]], [[Луис Линг]], [[Михаел Шваб]], [[Самуел Филден]] и [[Оскар Небе]]. Од нив петмина се германски имигранти, а уште еден со германско потекло.
[[Порота]]та одлучува дека сите осуммина се виновни, при што седуммина се осудени на смрт, а Небе добива казна од 15 години затвор. Пресудата предизвикува големо незадоволство и протести во работничките и левичарските кругови во САД и во странство, кои во прв ред осудувајќи ја класната природа на пресудата.
 
Одбраната го изнесува случајот пред Врховниот суд на Илиноис, а потоа и пред [[Врховен суд на САД|Врховниот суд на САД]]. Ниту во првиот ниту во вториот случај првобитната пресуда не е преиначена. По завршувањето на жалбената постапка, [[гувернер]]от на [[Илиноис]], [[Ричард Оглезби]], ги преиначува пресудите за Филден и Шваб од смртни во доживотни, а бесењето на останатите е закажано за [[11 ноември]] [[1887]] година. Претходниот ден Линг извршува самоубиство, а останатите четворица, Спис, Парсонс, Фишер и Енгел на закажаниот ден за нивно егзекутиранипогубување се изведени пред бесилка. При тоа тие ја пеат „[[Марсељеза]]та“, химна на меѓународното револуционерно движење во тоа време, а при бесењето, Спис извикува: „Ќе дојде време кога нашето молчење ќе биде помоќно од гласовите што ги задушувате денес.“
 
Судењето на осуммината чикашки анархисти (познати како „[[Хејмаркетски маченици]]“) во левичарски, но и во научни кругови се смета за едно од најсериозните кршење на правдата во историјата на САД.