Ќаба: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 79.125.203.145 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 79.125.203.145 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
'''Каба''' (од [[тур.]] ''Kâbe'' < [[арап.]] الكعبة, „коцка“) — најзначајното свето место на [[ислам]]от. Се наоѓа во центарот на џамијата [[Џамија Масџид ал-Харам|Големата џамија]] („Месџид ел-Харам“) во [[Мека]], [[Саудиска Арабија]].
 
Самата градба е во облика на [[коцка]] и е висока околу 15 метри а долга 11 метри. Ова е градбата кон која се насочуваат муслиманите за време на молитвите. Правецот на насочување се нарекува ''кибла''. Се смета дека била создадена од страна на [[Адам]]. Во нејзиниот источен агол е вграден [[црн камен]] за кој се смета дека е остаток од [[метеорит]], и се верува дека тој бил испратен од страна на [[Бог]] по првиот грев направен од страна на Адам. [[Ибрахим]] овде го жртвувал своето јагне кон [[Бог]].byyyy
 
== Наводи ==