Разлика помеѓу преработките на „Филип V Македонски“

Одземени 18 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Philip V of Macedon.jpg|thumb|200px|Монета на Филип V Македонски со неговиот лик]]
 
'''Филип V''' бил [[Кралеви на Античка Македонија|крал]] на [[Античка Македонија]] од династијата на [[Антигониди]]те. Син е на [[Деметриј II]]. Роден е околу 238 г. п.н.е. и имал едвај 9 години кога татко му умрел.
 
== Рани години ==