Отвори го главното мени

Промени

Додадени 32 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
''Оваа статија се однесува на политичката заедница Велика Британија, за островот видете [[Велика Британија (остров)]]''
 
'''ОбединетотоОбединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска''' е({{lang-en|United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland}}) — [[Островски држави|островска држава]] во северозападна [[Европа]]. [[Главен град]] е [[Лондон]]. Обединетото Кралство, составено од [[Велика Британија]] ([[Англија]], [[Велс]] и [[Шкотска]]) и [[Северна Ирска]], е [[устав]]на [[монархија]] чиј владетел е воедно владетел на [[држава]]та и шеф на [[Влада]]та. Власта е поделена меѓу [[Парламент]]от кој ја има [[законодавна власт|законодавната власт]], Кабинетот на Министрите (составен од 20 министри и [[премиер]]от) кој ја има [[извршна власт|извршната власт]] и судското тело.
 
== Етимологија ==