Разлика помеѓу преработките на „Пантеон (Рим)“

Додадени 2.352 бајти ,  пред 7 години
Одбиени последните 8 промени во текстот (од 92.55.79.205) и вратена преработката 2939699 на Addbot
(дададада)
(Одбиени последните 8 промени во текстот (од 92.55.79.205) и вратена преработката 2939699 на Addbot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Вчера секс}}
{{Ancient monuments in Rome
| name=Пантеон
| date=[[126]] н.е.
| builder=[[Публиј Елиј Адријан]]
| type=[[Римски храм]]
| type=[[Римски
| wiki articles=[[Марко Випсаниј Агрипа]], [[Адријан]], [[Аполодор Дамаски]]
{{Никулец од областа на историјата}}
|}}
{{Римски знаменитости}}
'''Пантеонот''' во Рим (од грч. Πάνθειον = за сите богови) е една од најдобро сочуваните монументални згради од антиката. Изграден е во 125 год. и оттогаш е во постојана употреба. Првобитно бил изграден од [[Марко Агрипа]], конзул на Рим, во 27 година пне, но по уништувањето од пожар во 80 година, бил целосно обновен од императорот [[Адријан]] во 125 година од новата ера. Со сигурност не се знае дали Пантеонот навистина служел како храм на сите божества или само за некои од нив. Се смета дека негов архитект е [[Аполодор Дамаски]].
 
Пантеонот е огромна градба, која се состои од влезен правоаголен дел кој се потпира на колонада од столбови, и главен цилиндричен дел покриен со купола. На врвот куполата е отворена, отворот е со дијаметар од 6 m, и кога врне дождот паѓа во храмот. Висината на куполата е 43,3 m, исто како и нејзината ширина. Огромната бронзена порта на влезот е оригинална, од античко време. Во своето време, Пантеонот бил импозантна градба, и бил инспирација за градителите во ренесансата од 13-14 век кога за првпат се направени и поголеми градби.
 
Една од причините што Пантеонот не бил уништен како многу други пагански градби од страна на [[христијани]]те, е што од [[VII век]] до денешен ден функционира како [[црква]]. Во него се погребани италијанските кралеви [[Умберто I]] и [[Виторио Емануеле II]], како и познатиот сликар од XVI век [[Рафаел]].
[[попот]] му се качил на попадијата потрешеније!!!!!!!!!!
 
{{Никулец од областа на историјата}}
{{Римски знаменитости}}
 
[[Категорија:Архитектура од 2 век]]
{{Link FA|fi}}
{{Link FA|fr}}
{{Link MAFA|it}}