Разлика помеѓу преработките на „Френсис Бејкон (сликар)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Bacon by Gray 257.jpg|miniaturмини|десно|Портрет на Френсис Бејкон од Реџиналд Греј, 1960 г. [[Национална портретна галериј]], Лондон]]
 
'''Френсис Бејкон''' ({{роден на|28|октомври|1910}} - {{починал на|28|април|1992}} {{починал во|Лондон|}}) — најпознат англиски [[сликар]] на [[XX век]].