Разлика помеѓу преработките на „Френсис Бејкон (сликар)“

с
нема опис на уредувањето
(ситна поправка)
с
[[Податотека:Bacon by Gray 257.jpg|miniatur|Портрет на Френсис Бејкон од Реџиналд Греј, 1960 г. [[Национална портретна галериј]], Лондон]]
'''Френсис Бејкон''' ({{роден на|28|октомври|1910}} - {{починал на|28|април|1992}} {{починал во|Лондон|}}) бил најпознат англиски [[сликар]] на [[20 век]].
 
'''Френсис Бејкон''' ({{роден на|28|октомври|1910}} - {{починал на|28|април|1992}} {{починал во|Лондон|}}) бил најпознат англиски [[сликар]] на [[20XX век]].
 
== Биографија ==
Во [[1976]] година, за една Бејконова слика на аукцијата во [[Њујорк]] биле платени 140 000 американски долари. Во мај [[1990]] година, Бејконовиот триптих „Мај - јуни“ бил продаден за 6 270 000 американски [[Долар|долари]]. По смртта на Бејкон, цената на неговите дела започнала да расте вртоглаво: Така, во [[2008]] година, неговиот Триптих од 1976 година бил продаден за повеќе од 80 милиони долари, додека во ноември [[2013]] година уште едно негово дело достигнало рекордна цена. Имено, неговата слика од [[1969]] година, под наслов "Три студии на Лусијан Фројд", на аукцијата во Њујорк, организирана од страна на "[[Кристи]]", била продадена за дури 142,4 милиони долари.<ref>"Бекон е дома", ''Економија и бизнис'', година 16, ноември 2013, стр. 78.</ref>
 
 
{{Никулец за биографија}}
{{Англија-био-никулец}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Уметност]]
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бејкон, Френсис}}
[[Категорија:Сликарство]]
[[Категорија:Англиски сликари]]
[[Категорија:УметностЛондончани]]