Разлика помеѓу преработките на „Камшиче“

Додадени 20 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Флагели-Флагела'''(еднина-flagellum)е латински збор и значи камшик. Тоа се долги, кончес...)
 
{{внимание}}
 
'''Флагели-Флагела'''(еднина-flagellum)е латински збор и значи камшик. Тоа се долги, кончести, еластични и подвижни израстоци. Тие израстуваат од некои видови бактерии. Таквите бактерии се викаат '''''Флагеларни бактерии'''''. Тие се движат со помош на своите флагели. Флагелите, значи, се локомотирни органи на тие бактерии.
[[Податотека:Flagella.svg|мини|Флагела]]