Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Додадени 13 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Корпоративни работи'''
Во 1963 година, Ензо Ферари беше заинтересиран за продажба на Форд Мотор Компанијата. Форд потроши милиони долари за да направи ревизија на средствата на Ферари , како и за правни преговори само за да Ферари има разговори во доцна фаза. Ако договорот помине преку Ферари нема да се дозволи да се трка на Индијанаполис 500. Како резултат на тоа, производството на Форд GT40 започна во 1964 година и автомобилот успеа да го победи Ферари за 4години во ред на 24 часа на Ле Манс, од 1966 до 1969 година.
Во 1969 година, Фиат купи акции во Ферари„Ферари“ и Ланчиа„[[Ланча]]“, и итоатоа така врати назат 29% во Ферари за 800 милиони долари во 2006 година.
Ферари исто така , успеа во малопродажната линија кој што лиценцира многу производи со лого на трговската марка Ферари, вклучувајќи и очила за сонце, моливи, пенкала, парфеми, колонска вода, облека, часовници, мобилни телефони, па дури и лаптоп компјутери.
Ферари исто така поседува музеј, Галерија Ферари во Маранело, која што го покажува патот и тркачките автомобили и други предмети од историјата на компанијата.