Разлика помеѓу преработките на „Франкфурт на Мајна“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{викификација}}
{{About|град во [[Хесен]]|градот во Бранденбург|Франкфурт на Одра|други употреби|Франкфурт (појаснување)}}
{{Infobox German location
|Bürgermeistertitel = [[Список на градоначалници на Франкфурт|Градоначалник]]
|Partei = [[Социјалдемократска партија на Германија|CПД]]
|ruling_party1 = ЦДУCDU
|ruling_party2 = Зелените
|year = I век
}}
 
'''Франкфурт на Мајна''', едноставно познатили само како '''Франкфурт''' ([[гермгер.]] '''Frankfurt am Main'''), е најголемиот [[град]] во [[Германија|германската]] [[Сојузни покраини во Германија|покраина]] [[Хесен]] и петти по големина во [[Германија]], со 672.000 жители. Во урбаното подрачје се проценува дека има 2.295.000 жители во 2010 година<ref name="urban_area_pop">{{en icon}} {{cite web| url=http://www.demographia.com/db-worldua.pdf| title=World Urban Areas| first=Wendell Cox Consultancy (Demographia)| accessdate=2007-09-20|format=PDF}}</ref>. Градот е во центарот на големото [[метрополитенска област|метрополско подрачје]] [[Франкфурт/Рајна – Мајна]], кој има 5.600.000 жители<ref>[[Organization for Economic Cooperation and Development]], ''[http://books.google.com/books?id=kBsfY-Pe2Q4C Competitive Cities in the Global Economy]'', OECD Territorial Reviews, (OECD Publishing, 2006), Table 1.1</ref> и е вторa најголема метрополитенска германска област.
 
Градот е расположен на стариот брег на реката [[Мајна]], германски збор за тоа е „Furt”. Тоа е дел од поранешната [[Франконија]], а жителите беа раните [[Франки]]. Така, името на градот го открива своето наследство како „брег на Франките“<ref>{{cite book|url=http://books.google.com/books?id=M1JIPAN-eJ4C&lpg=PA135&pg=PA135|title=Placenames of the world|last=Room|first=Adrian|publisher=McFarland|year=2006|page=135|accessdate=2009-07-23 | isbn=9780786422487}}</ref>.
Луфтханса ги одржува главните врски преку центарот за авијација преку франкфуртскиот аеродром. Главниот производител на вода и струја за регионот Франкфурт Рајна – Мајна е сместен во самиот град.
 
Во Франкфурт се сместени главните претставништва на: Германското фудбалско здружение, „[[Фиат]]“, „[[Нинтендо]]“, Масерати„[[Мазерати]]“, „[[Ферари]]“, „[[Алфа Ромео]]“, Ланчиа„[[Ланча]]“, „[[Хјундаи]]“, „[[Киа]]“, „[[Јагуар (автомобил)|Јагуар]]“, „[[Опел]]“, „[[Фереро]]“.
 
=== Земјиште и недвижнини ===