Разлика помеѓу преработките на „Универзитет „Св. Климент Охридски“ – Битола“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2094960 (translate me))
с
|type = [[Државен универзитет|Државен]]
|affiliations=
|website= [http://www.uklo.edu.mk/ www.uklo.edu.mk]
}}
 
'''УниверзитетотУниверзитет „Свети Климент Охридски“''' — [[универзитет|високошколска установа]] во [[Битола]] е, вториот македонски универзитет во современа [[Македонија]], основан на [[25 април]] [[1979]] г.
 
Со основањето на универзитетот била остварена историската цел за обединување на постојните високообразовни и научно-истражувачки установи од југозападниот регион на Македонија, односно [[Битола]], [[Прилеп]] и [[Охрид]], како придонес за порамномерен развој на [[Македонија]].