Разлика помеѓу преработките на „Бозон“

Додадени 139 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 70 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q43101 (translate me))
с
[[Податотека:Standard Model of Elementary Particles mk.svg|мини|300п|Стандардниот модел на елементарни честички, со бозони во последниот ред]]
'''БозониБозон''' се честичкивид кои[[фундаментална честичка]] која сепретставува =дел од симетрично составените квантни состојби. За нив важи [[Бозе-Ајнштајнова статистика|Бозе-Ајнштајновата статистика]]. Бозоните се честички со цел спин, за разлика од [[фермион]]ите кои имаат половен спин.
 
Името го добиле според [[Индија|индискиот]] физичар [[Сатјендранат Бозе]].
* [[гравитон]]и
 
Сите честички се или бозони или фермиони. Бозонот е носител на основните интеракции. За бозоните не важи [[Паулиев принцип|Паулиевиот принцип]], затоа може една квантна состојба да зазема повеќе бозони.
 
== Поврзано ==