Разлика помеѓу преработките на „Тони Зен“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 години
== Кариера ==
Под влијание на американскиот хип-хоп, кон крајот на 90-тите години Тони (со уметничко име '''Тони Монтана''') почнува да се занимава со рап музиката. Активен е во неговата прва група „105“, снимајќи демо снимки достапни само на хип-хоп програмата на скопското радио [[Канал 103]].
Во 2002 година заедно со [[DJ Чваре]] ја формира групата Урбана Димензија, и со тоа започнува професионално да се занимава со рап музиката. Во меѓувреме Тони своето уметничко име од Тони Монтана го менува во Тони Зен Настапуваат на бројни настани во Македонија од кои се издвојува Street Beats Festival (хип-хоп вечер на [[Таксират]] 2005), како предгрупа на [[Jeru Da Damaja]], [[Afu Ra]], [[Guru]] и [[Едо МајкаМаајка]]. Тони Зен како соло артист, а и како член на Урбана Димензија работи на повеќе проекти во блиска соработка со [[Единствена Опција]], [[Мартин Србиновски]], Бојана и Бисера (Gemini), [[Тамара Тодевска]], [[Роберт Билбилов]], [[Јован Јованов]] и други.
 
Тони Зен бил гостин на концертот на [[Слаткаристика]] одржан на Антички театар во [[Охрид]] на 23 јули 2009, a исто така бил дел и од концертот на [[Слаткаристика]], одржан во Метрополис Арена во [[Скопје]] каде имал свое шоу на сцената. На 31 март 2010 година, Тони Зен настапил како предгрупа на концертот на [[50 Cent]] кој се одржа во салата "[[Борис Трајковски]]" во [[Скопје]]. Значаен датум за Тони Зен е 23 јули 2010 година, затоа што тогаш го одржал својот прв солистички концерт во Античкиот театар во Охрид пред околу 4 000 гледачи, а како гости на концертот настапиле [[Токсикологија]] и [[Слаткаристика]].
Анонимен корисник