Разлика помеѓу преработките на „Деметриос Викелас“

Додадени 13 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
По поминатото детство во [[Грција]] и [[Константинопол]], тој си ја пробал среќата во [[Лондон]], каде штон се оженил. Тогаш, тој се преселил во [[Париз]] на сметка на жена му. Оставајќи го бизнисот, се оддал на [[литература]]та и [[историја]]та. Пишувал и издал бројни новели, кратки приказни и есеи коишто му доделиле висок углед. Бидејќи стекнал висок углед и живеел во Париз, Викелас бил избран за претставник на [[Грција]] на конгресот свикан од барон [[Пјер де Кубертен]] во [[јуни]] [[1894]] година. На конгресот било решено да се обноват [[Олимписки игри|Олимписките игри]] во [[Атина]] [[1896]] година, а за претседател на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) бил избран токму Деметриус Викелас. На таа функција останал до [[1896]] година по што останал да живее во [[Атина]] се до неговата смрт во [[1908]] година.
 
((Шаблон:Претседатели на МОК))
 
[[Категорија:Претседатели на ИОК]]