Паоло Веронезе: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| field = [[сликарство]]
| training =
| movement = [[Ренесансаренесанса]]
| works =
| patrons =
[[Податотека:Paolo Veronese 007.jpg|300px|thumb|„[[Гозбата во Левиевиот дом]]“ (1573), едно од најголемите платна на XVI век. Содржината на сликава довела до истрага од страна на Инквизицијата.]]
[[Податотека:The_Family_of_Darius_before_Alexander_by_Paolo_Veronese_1570.jpg|thumb|right|300px|„[[Семејството на Дариј пред Александар]]“ (1570)]]
'''Паоло Веронезе''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Paolo Veronese''; [[1528]] – {{починал на|19|април|1588}}) — важен [[Венеција|венецијански]] [[Ренесансаренесанса|ренесансен]] [[сликар]]. Родено име му било '''Паоло Калјари''' или '''Паоло Калијари''' (''Paolo Cagliari'' или ''Paolo Caliari'')<ref>Rearick, W. R.: ''The Art of Paolo Veronese 1528–1588'', стр. 20. National Gallery of Art, 1988. На неговата прва позната слиак е потпишан како „P. Caliari F.“ - ова е присвоено презиме, бидејќи по сите наоди може да се заклучи дека неговите родители немале презиме.''</ref>. Го завикале „Веронезе“ бидејќи родум бил од [[Верона]].
 
Како младич, Веронезе учел кај локалните венецијански уметници како [[Џовани Франческо Карото]]. Потоа за кратко се преселил во [[Мантова]] во [[1548]] (каде насликал [[фреска|фрески]] во главната катедрала, [[Дуомо]]) пред да се врати во [[Венеција]] и да ја започне својата плодна кариера.
 
Веронезе, [[Тицијан]] и [[Тинторето]] сочинуваат триумвират од најважните венецијански сликари од доцната [[Ренесансаренесанса]] (1500-ти). Веронезе е познат како врвен колорист, како и по своите илузии во фреска и во масло. Највеќето негови дела се комплексни наративни виклуси, изведени во драматичен и разнобоен [[Маниризам|маниристички]] стил, полн грандиозни архитектонски окружувања и блескави свечени призори. Особено исклучителни се неговите големи слики на библиски гозби насликани за трпезарии во манастири во Венеција и Верона. Неговото кратко искуство со [[Инквизиција]]та често се споменува како увид во сликарските методи и тематики во тоа време.
 
Сликал и [[олтар]]и, слики на митолошки теми и портрети. Во цикулација се и голем број на композициони скици во молив, мастило и туш, студии на тела во креда, како и [[кјароскуро]] модели и рикорди. Тој стоел на чело на неговата семејна ликовна работилница сѐ до неговата смрт во [[1588]] год.