Разлика помеѓу преработките на „Гого Ивановски“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Гого Ивановски''' ({{роден во|Скопје}}, {{роден на|18|јануари|1925}} - {{починал во|Скопје}}, {{починал на|15|декември|2004}}<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=40728|title=Почина писателот Гого Ивановски|first=16.12.2004|publisher=А1|language=македонски|accessdate=2010-03-18}}</ref>) бил македонски поет и раскажувач. Заврши високо стручно образование. Работеше како новинар во Радио Скопје, потоа како уредник во Македонската телевизија. Учествуваше во уредувањето на списанието „Современост“ и литературниот весник „Хоризонт“. Член беше на [[ДПМ|Друштвото на писателите на Македонија]] од [[1946]] година. Почина на 15 декември 2004 година во Скопје.<ref>{{cite book |title= Повоените македонски писатели|last= Котевска|first= Милка|authorlink= |coauthors= Лидиjа Мирчевска|year= |publisher= Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“|location= Битола|isbn= |pages= 4454|url= http://www.scribd.com/doc/50316811/%D0%9F%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8|accessdate=}}</ref>
 
== Творештво ==
344

уредувања