Разлика помеѓу преработките на „Лужички јазици“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q25442 (translate me))
с
|превод=Ситe чoвeчки суштeствa сe рaѓaaт слoбoдни и eднaкви пo дoстoинствo и прaвa. Tиe сe oбдaрeни сo рaзум и сoвeст и трeбa дa сe oднeсувaaт eдeн кoн друг вo дуxoт нa oпштo чoвeчкaтa припaднoст.
}}
'''Лужичките јазици''' ({{lang|hsb|''Serbsce''}}, {{lang|dsb|''Serbski''}}) се мала група [[словенски јазици]], дел од подгрупата на [[западнословенски јазици]]. Овие јазици се мајчини јазици на [[Лужички Срби|Лужичките Срби]], автохтоно словенско население во областа [[Лужица]] во [[Германија|Источна Германија]]. Низ историјата, јазиците биле познати како '''вендски јазици''' или '''лужичкосрпски јазици'''. Овие јазици се слични со останатите западнословенски јазици, односно со [[полски]]от, [[чешки]]от, [[словачки]]от и [[Кашупски јазик|кашупскиот]].<ref name=Faska>[http://www.uni-leipzig.de/~sorb/seiten/eng/03/language.html AboutЗа Sorbianлужичкиот Languageјазик], byод HelmutХелмут FaskaФаска - [[UniversityЛајпцишки of Leipzig]] (англиски)универзитет</ref>
 
Денес има два стандардни лужички јазици: [[горнолужички јазик]] и [[долнолужички јазик]]. Горнолужичкиот го зборуваат околу 40.000 луѓе во [[Саксонија]], додека долнолужичкиот е зборуван од околу 10.000 луѓе во [[Бранденбург]]. Оваа област каде се зборуваат овие јазици е позната како [[Лужица]].