Разлика помеѓу преработките на „Ирски јазик“

Додадени 17 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 114 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9142 (translate me))
|speakers= 355.000 течно/како мајчин <small>(1983)</small><ref>„Етнолог“, [http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=gle Гелски, Ирски: јазик на Ирска]</ref><br />331.047 секојдневни говорници (>3 год.) <small>(2002)</small><ref>http://beyond2020.cso.ie/Census/TableViewer/tableView.aspx?ReportId=1244</ref><br />1.656.790 со извесни познавања (Р. Ирска) <small>(2006)</small><ref>http://beyond2020.cso.ie/Census/TableViewer/tableView.aspx?ReportId=75610</ref>
|rank=200
|states=[[Република Ирска (Република]] (538.283)<br />[[Обединето Кралство]] (95.000)<br />[[САД]] (18.000)<br />[[ЕУ]] (официјален)
|region=[[Гелтахт]], но и шиорумширум [[Ирска]]
|script=[[Латиница]] ([[Правопис на ирскиот јазик|ирска варијанта]])
|familycolor=Indo-European