Разлика помеѓу преработките на „Александар Турунџев“

с
нема опис на уредувањето
с
| роден-дата = {{роден на|||1872}}
| роден-место = [[Горно Врбени]], {{роден во|Македонија|Отоманска Империја}}
| починал-дата = {{починал на|10|јануари|1905}}
| починал-место = {{починал во|Битола|Македонија|Отоманска Империја}}
| починал-причина =
| деца =
}}
'''Александар Турунџев''' ([[1872]]-[[10 јануари]] [[1905]]) — македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
==Првите години==