Разговор со корисник:Olgica Tolevska: Разлика помеѓу преработките

Ја заменувам страницата со '.'
с (Отстрането уредувањето на 77.28.161.175 (разговор), вратено на последната верзија на LlamaAl)
(Ја заменувам страницата со '.')
.
'''Добре дојде!'''
 
Здраво, Olgica Tolevska, и [[Википедија:Вовед|добре дојде]] на Википедија! Благодарам за [[Special:Contributions/Olgica Tolevska|Вашите придонеси]]. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:
*[[Википедија:Пет столба|Петте столба на Википедија]]
*[[Википедија:Почетен курс|Почетен курс]]
*[[Википедија:Како да уредам страница|Како да уредувате страници]]
*[[Википедија:Вашата прва статија|Како да создадете статија]]
Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте [[Википедија:Википедијанци|Википедијанец]]! Ве молам [[Википедија:Потпис|потпишувајте]] ги Вашите пораки на [[Википедија:Страници за разговор|страниците за разговор]] со внесување на четири [[тилда|тилди]] (<nowiki>~~~~</nowiki>); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата [[Википедија:Прашања]], прашајте ме мене [[Разговор со корисник:Kekev|на мојата страница за разговор]], или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете <code><nowiki>{{помош}}</nowiki></code> пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде! --[[User:Kekev|Kekev]] <small>([[User talk:Kekev|разговор]])</small> 21:36, 7 јануари 2013 (CET) <!-- Шаблон:Добредојде -->
 
== [[Вилијам IV од Обединетото Кралство]] ==
Здраво Олгица. Најпрво браво за вложениот труд во преведувањето на оваа статија. Јас ги уредив основните работи во статијата и тоа може да ти служи како пример во средувањето на истата. [http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%92%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BC_IV_%D0%BE%D0%B4_%D0%9E%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE&diff=2855174&oldid=2854835 Тука] можеш да ги видиш стилистичките промени, додавањето категории и врските до останатите јазични изданија на википедија, како и останати ситни поправки, додека на [http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%92%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BC_IV_%D0%BE%D0%B4_%D0%9E%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE&diff=2855233&oldid=2855174 овој линк] можеш да видиш како се додаваат изворите и врските до другите статии на македонската википедија. Доколку имаш некое прашање слободно контактирај ме на мојата страница за разговор. Поздрав и пријатно уредување. [[User:Kekev|Kekev]] <small>([[User talk:Kekev|разговор]])</small> 23:11, 7 јануари 2013 (CET)
 
Здраво Кекев, може ли една помош, многу се нервирам, да ти испратам една страница статија да ја заклучиш, да неможе никој од надвор да мењава освен вие администраторите нели, и јас, гледам има секакви будали, стискаат уреди и бришат додаваат букви и така, ке стиснат уреди нели па ќе сменат? на оваа страница имаше некој сменето, па јас ја поправив све набрзинка сега, па затоа заклучија те моооолам! помогними те молам. еве ја: http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB_%D0%A2%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8
 
== За новата статија ==
Ќе ја поправам статијата за Толевски, ама да ти укажам дека не смееш да ги бришеш разговорите од Селска Чешма. Тие си остануваат таму и се архивираат. Позз.--[[User:Вик Ретлхед|Вик Ретлхед]] <small>([[User talk:Вик Ретлхед|разговор]])</small> 19:07, 11 јануари 2013 (CET)
 
ААА ВО РЕД. СЕ ИЗВИНУВАМ. ГИ БРИШАМ МОИТЕ САМО ПОШТО МИ Е СРАМ ДА ГИ ЧИТААТ ДРУГИ ПА ЗАТОА :)))
::Едно прашање. Поднасловот ''Дел од творештвото'', ми се чини е некој извадок, па затоа ќе го преименувам како цитати.--[[User:Вик Ретлхед|Вик Ретлхед]] <small>([[User talk:Вик Ретлхед|разговор]])</small> 19:14, 11 јануари 2013 (CET)
 
ТОА Е ДЕЛ ОД НЕГОВОТО ТВОРЕШТВО, ДА, ПИШЕТЕ ДЕЛ ОД НЕГОВОТО ТВОРЕШТВО... ТОА СЕ НЕГОВИ АФОРИЗМИ, ШТО ГИ ПИШУВАЛ... МОЖЕ ЛИ ИСТИОТ ТЕКСТ ДА ГО НАПИШЕТЕ НА АНГЛИСКИ ЈАЗИК? ДА ИМА АНГЛИСКА ВЕРЗИЈА ПОШТО ЈАС НЕЗНАМ АНГЛИСКИ БАШ МНОГУ?
::Може, ама ќе потрае, зашто треба да се стават категории, инфокутии, внатрешни врски на македонската верзија.--[[User:Вик Ретлхед|Вик Ретлхед]] <small>([[User talk:Вик Ретлхед|разговор]])</small> 19:22, 11 јануари 2013 (CET)
 
УЖИВАЈТЕ! ВИ БЛАГОДАРАМ МНОГУ , ВЕ ИЗМАЧИВ! ОСВЕН АНГЛИСКА ВЕРЗИЈА АКО НЕ ВИ Е ТЕШКО СТАВЕТЕ И ФРАНЦУСКА ВЕРЗИЈА, ТИЕ ЈАЗИЦИ ШТО ГИ ЗНАЕТЕ СТАВЕТЕГИ КАКО ВЕРЗИИ, МАКЕДОНСКА ИМА, СЕГА АНГЛИСКА ТРЕБА, ФРАНЦУСКА, СРПСКА , АКО МОЖЕТЕ.
 
А НА ОВАА СТАТИЈА ЗАБОРАВИВТЕ ДА ЈА ПОПРАВИТЕ СЛИКАТА НА ТОЛЕВСКИ: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Macedonian_writers#T :))))
::Таа страница е на англиската википедија, таму си има други администратори и уредувачи.--[[User:Вик Ретлхед|Вик Ретлхед]] <small>([[User talk:Вик Ретлхед|разговор]])</small> 20:16, 11 јануари 2013 (CET)
 
ааа во ред, може ли тие наградите што му се да ги ставите со црвени букви нели како и радоје домановиќ што ја ставивте со црвени букви, ставете ги и 13 ноември, Кашиковиќ и другите награди.
::{{Done}} Само ако можете да ги напишете книгите со мали букви.--[[User:Вик Ретлхед|Вик Ретлхед]] <small>([[User talk:Вик Ретлхед|разговор]])</small> 20:49, 11 јануари 2013 (CET)
 
во ред, ај тоа Васил толевски направетего со црвени букви, или плави сеедно, и ај ве мооолам ставете ги и овие страници, можете како незнам, референци ли, или како вие сакате така направете, јас незнам како да ги ставам па затоа, ај вие така ставете ги сите, а тие се: http://grid.mk/news/d4506c35-76c4-4aee-9851-3298a3f5cffb/satiricharot-tolevski-dobitnik-na-prestizhna-nagrada-vo-liban , http://www.smsporaki.com/mudrosti-na-makedonski-jazik/riznica-na-aforizmi.html , http://star.vest.com.mk/default.asp?id=53140&idg=3&idb=717&rubrika=Skopje , http://www.aforizmi.org/etna/etna76/etna8.htm , http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=Vasil+Tolevski , http://www.jamesgeary.com/blog/aphorisms-by-vasil-tolevski/ , http://kurir.mk/makedonija/kultura/44917-Zlaten-krug-za-makedonskiot-satiricar-Vasil-Tolevski,
http://daily.mk/cluster/4aa5c78e93ab905a51d7f9b67d3fe34e , http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=CEB0DD6B7EC5F64594B0385399C4FA03 , http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/716090/index.htm , http://www.time.mk/cluster/2049255d5e/satiricarot-vasil-tolevski-nagraden-vo-bih.html , http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=5567&kategorija=7, http://www.time.mk/cluster/6ed26c3fb0/zlaten-krug-za-satiricarot-vasil-tolevski.html , http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=61521E869CD160488E21CCA533669DC0, http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=411111511381&id=16&setIzdanie=22255, http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1721&stID=31636&pR=3, http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2672&stID=48102, http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=48902&kategorija=3
::{{done}} Наводите ги поставив на соодветните места, а веб страниците кои беа напишани под делата ги преместив во Надворешни врски. Поздрав.--[[User:Вик Ретлхед|Вик Ретлхед]] <small>([[User talk:Вик Ретлхед|разговор]])</small> 22:27, 11 јануари 2013 (CET)
 
 
ги немате сите ставено... таа романската што ја ставив подоле ај поправете ја ставетеги буквите плави да бидат или црвени а и до кај сте со текстот на англиски јазик, англиска верзија, го преведувате ли? и ве молам ставетеги и овие ама сите значи, плис : http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=5142 , http://daily.mk/cluster/4aa5c78e93ab905a51d7f9b67d3fe34e , http://star.vest.com.mk/default.asp?id=88749&idg=5&idb=1347&rubrika=Skopje , http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=51571&kategorija=3 , http://bukvar.mk/cluster/prva-eksju-antologija-na-aforizmi?clusterid=3QydzXyAMnhblVKVmZJiDm&cc=kultura , http://www.aforizmi.org/etna/etna76/etna8.htm , http://www.jovonikolic.com/vasiltolevskimig.htm , http://www.alma.rs/autori/tolevski.html , http://aforisticamente.com/2011/05/31/laforisma-in-macedonia-vasil-tolevski/
 
исто така може ли некако да се заклучи неговата страна тука на википедија нели за да не мењаваат секакви будали од надвор нели, само вие да мењавате вие администраторите нели и јас исто така нели... да не бришат секакви луѓе кои на пример еве му се љубоморни незнам или не го сакаат и затоа... да не стиснат кај тоа копчето уреди нели, па да сменат да пишат глупости нели, или пак да не избришат нешто, да направат беља само, може ли некако да ја заклучите, да не може секој да мењава, да брише, да става, пишува, освен вие нели и јас?
сега самошто видов некој му има сменето, тоа музика за глуви, го напишал музика за глува !!! и тоа Луцифер што му беше сега е напишано Луцефер !!!!! ај ве молам поправете ги и заклучете ја страната, ве мооооолам, да неможе секој да уредува, да писува гупости такви !!! цццццццц
:: Се извинувам, додека ги менував буквите во мали сум погрешил. Наводите ги сместив и тоа би било тоа.--[[User:Вик Ретлхед|Вик Ретлхед]] <small>([[User talk:Вик Ретлхед|разговор]])</small> 15:36, 12 јануари 2013 (CET)
 
ааа во ред, јас мислев да не е од надвор некој па затоа... може ли да ја заклучите странава да неможе никој да мењава на неа освен вие администраторите и јас????
::Нема потреба од заклучување, можеби ќе сака некој нешто да надополни, да поправи правописна грешка... Ако некој ја вандализира, во секој момент може да се отстрани тоа уредување.--[[User:Вик Ретлхед|Вик Ретлхед]] <small>([[User talk:Вик Ретлхед|разговор]])</small> 15:43, 12 јануари 2013 (CET)
 
Здраво Вик, некој му ја тргнал сликата на Васил Толевски на статијата мислам... ајде пак ставија убаво жити све те молам
::Ќе биде и тоа. Само ако ја сакаш старата слика, ми треба писмено одобрување од авторот.--[[User:Вик Ретлхед|Вик Ретлхед]] <small>([[User talk:Вик Ретлхед|разговор]])</small> 21:13, 9 февруари 2013 (CET)
 
== Мали букви ==
Здраво. Секоја чест за желбата и придонесите на Википедија на македонски јазик, но би Ве посоветувал во иднина кога ќе пишувате коментари, истите да не ги пишувате исклучиво со големи букви, туку според правилата на Правописот на македонскиот јазик. Навистина е непотребно, а дури е и напорно за читање. Поздрав и пријатно уредување.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 20:09, 11 јануари 2013 (CET)
 
ааа во ред, се извинувам, почетник сум затоа и врска неам, незнаев затоа :))) btw, пошто слаба сум со англискиот, може ли статијава да ми ја преведете на англиски јазик, да ја има како англиска верзија : http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB_%D0%A2%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8
 
Потоа можете и на други јазици коишто ги познавате да ја преведете да ја има... Ви благодарам однапред, Голем поздрав, Олгица
Анонимен корисник