Разлика помеѓу преработките на „Света“

Додадени 2.178 бајти ,  пред 6 години
дополнување, илустрирање
(дополнување, илустрирање)
 
== Географиja и местоположба ==
Селото Света се наоѓа на левиот брег на [[Црна Река]], под ридовите Пејчин Рид, Црни Камен, Орлоец, Горно Уво, Долно Уво и Горна чука. Оддалечено е 9 km источно од градот [[Демир Хисар]]. Селото има рамничарска конфигурација, на надморска височина од 710м. Атарот на селото зафаќа простор од 13,7км².
 
== Историja ==
Света за првпат се споменува во турските пописни дефтери од 1468 год.според кои броело 48 семејства, 5 вдовици и 3 неженети. Во 1568 год. брои 47 семејства, 2 вдовици и 11 неженети (христијани) и едно муслиманско семејство. Семејствата секогаш биле многубројни, со околу 20 до 30 члена. Христијаните не сакале да ја кажуваат точната бројка заради заштита од данокот во крв.
[[Податотека:Freska na Sv. Kiril i Metodij od Sv. Pantelejmon Svetanski.jpg|мини|лево|Фреска на [[Св. Кирил и Методиј]] од црквата „Св. Пантелејмон“ во Света]]
 
Од Света имало многу ајдуци и комити кои учествувале во борбите за слобода од отоманското ропство.
 
Во Првата светска војна зеле учество и селани од Света, едни од една, други од друга страна. Меѓу двете светски војни свеќани не се презивале со српски презимиња, иако биле принудувани од власта.
 
Селаните од Света активно учествувале и во НОБ, за што е изграден споменик на паднатите борци.<ref>Сказанија брсјачки и пољански - Душан Бакрески, Битола 2007</ref>
 
[[Податотека:Freska na Sv. Kiril i Metodij od Sv. Pantelejmon Svetanski.jpg|мини|леводесно|Фреска на [[Св. Кирил и Методиј]] од црквата „Св. Пантелејмон“ во Света]]
 
== Економија ==
 
== Личности ==
[[Податотека:Blaze Krastev cheta.jpg|мини|десно|Четата на војводите Блаже Биринчето и Ѓорѓија Рало - Скршениот]]
* [[Ѓорѓија Рало - Скршениот]] - војвода
* [[Оливер Бакрески]] (р.1971) - универзитетски професор на институтот за безбедност, одбрана и мир, при Филозофскиот Факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“
== Култура и спорт ==
{{наводи}}
== Надворешни врски ==
 
{{Населени места во општина Демир Хисар}}
 
[[Категорија:Села во Македонија]]
616

уредувања