Разлика помеѓу преработките на „Цветници“

Додадени 36 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 69 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q42236 (translate me))
с
:''За истоимениот фолк-фестивал видете [[Цветници (фестивал)|тука]]''
[[Податотека:Sv. Ilija Velgoshti cvetnici.JPG|250px|thumb|right|Торжественото влегување во Ерусалим - Цветници. Фреска во [[Црква „Св. Илија“ - Велгошти|црквата Св. Илија]] во [[Велгошти]]]]
Празникот '''Цветници''' познат уште и како ('''Цветоносна недела''' и, '''Врбица''') секогаш е една недела пред[[христијанство|христијански]] [[Велигденпразник]] и се празнува во спомен на влегувањето на [[Исус Христос]] во [[Ерусалим]], кога неговите ученици и симпатизери со цвеќе и врбови гранки, како и со својата облека му го постилале патот. Денот на празнувањ секогаш е една недела пред [[Велигден]].<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 120</ref>
 
Според тогашните закони учител можело да биде само лице што наполнило триесет години. Исус веќе четврта година го проповедал своето учење, а бидејќи за [[Пасха]] мноштво народ доаѓал во Ерусалим за да го прослави празникот и Исус по четврти пат доаѓал како учител. Но тогаш разбрал дека неговиот пријател Лазар од [[Витанија]] е тешко болен. Исус веднаш се упатил тамо но стигнал четири дена по неговата смрт и по погребот. Сестрите на Лазар Марта и Марија го прекориле Исуса велејќи му дека ако дојдел на време немало Лазар да умре. Марта му рекла: „Господи, ако беше Ти овде, немаше да умре брат ми. Но и сега знам што и да посакаш од Бога Бог ќе ти даде”.