Разлика помеѓу преработките на „Вестминстер“

Додадени 15 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|charingX_direction = СИ
}}
'''Вестминстер''' ([[англанг.]] ''Westminster'') е реон во централниот дел на [[Централен Лондон]], [[Англија]], кој се наоѓа во рамките на [[Град Вестминстер]]. Тука се наоѓа [[Вестминстерска палата|Вестминстерската палата]] како и [[Британски парламент|Британскиот парламент]].
 
Вестминстер се наоѓа југозападно од [[Сити (Лондон)|Сити]] и 0,8 км југозападно од [[Черинг Крос]].