Разлика помеѓу преработките на „Железница“

Одземени 7 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Oostzijde Amsterdam CS.JPG|thumb|десно|300px|Железничка станица во [[Амстердам]].]]
 
'''ЖелезницатаЖелезница''' или '''железничкиотжелезнички превоз''' е [[транспорт]] на [[патник|патници]] и [[стока|стоки]] по [[пруга]].
 
Возилата што возат на пругата се распоредени во [[воз]]; серија на поединечни возила (со или без погон) поврзани заедно. Овие возила (најчесто наречени вагони или коли) се движат со многу помало триење од возилата што возат со гуми на поплочен пат, и како резултат, [[локомотива]]та што го влече возот многу поефикасно ја искористува енергијата.