Разлика помеѓу преработките на „Уметност“

Додадени 3.377 бајти ,  пред 6 години
с (Bot: Migrating 151 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q735 (translate me))
Но, 20 век, со своите практики и своите [[идеологија|идеологии]], става под знак прашање сé она што важело во претходниот. Прво се оспорува постоењето на [[суштина]]та на уметноста која би се пронашла низ вековите и цивилизациите а со тоа и сонот за универзална дефиниција. Се истакнува двосмислениот карактер на односот меѓу «убавината » и « уметноста », на пример кога уметничкото дело ја претставува природата на еден страшен, односно одбивен (неубав), начин <ref name=Eco_Introduction>{{harv|Eco|2004|p=8-14|id=Eco2004}}</ref>.
 
[[Класификација на уметностa|Класичниот список на уметности]], онаков каков што бил предложен во 19 век од страна на [[Георг Вилхелм Фридрих Хегел|Хегел]] во делото ''[[Естетика или философија на уметноста]]'', за некои продолжува да биде показател што е уметност <ref name="comparaison"/>. Тука се говори само за пет главни уметности: [[архитектура]], [[вајарство]], [[сликарство]], [[музика]], [[поезија]]. Со проширување или со комбинација на вештините овој список може значајно да биде проширен додавајќи му ги на пример вештините како [[танц]]от, [[филм]]от (честопати нарекуван « седма уметност »), [[фотографија]]та, [[стрип]]от, итн.Уметноста е дека луѓето се одразува општествениот живот и да ги изразат мисли и чувства подобри перформанси како што се гледа во степен. Уметнички зборови често се појавуваат во областа на културата. Уметнички дела на уметноста, како мерка на уметничка вредност, главно се однесува на уметноста на ракување, перформанси уметност степен на совршенство постигне, вклучувајќи: уметнички слики од различни специфичноста и типична; уметничка живост и заговор пресврти и се врти ; уметнички строгост и структурни интегритет; ликовен јазик точноста и живост; уметност прецизни и соодветни практики и разновидност; уметничко изразување, како што националноста и оригиналност. Уметноста на уметничко изразување е поинаков.
 
Во пластични уметности, уметнички, главно, преку линии, бои, осветлување, распоред и контрастот и други перформанси уметници естетски расположение достигнатото ниво.
 
Во уметноста на музика, уметност главно е составена од серија на музички мелодија, ритам и музика да го изразат емоции во време има изразување.
 
 
 
Уметничко дело на уметноста е исклучително важно, нема уметност е уметност. Уметнички висок и низок поени, степенот на разликата, пристојноста на разлика. За уметнички извршување е bounden должноста на уметникот. Уметност уметнички повисока, толку е посилен својата привлечност, но исто така и подобро ќе може да игра општествена улога на уметноста. Содржината и формата на хармонија, возвишени единство, е дело на уметноста на највисоко уметничко ниво. Уметност и уметнички и идеолошки врски, и независно; постоечките унифициран страна, постојат контрадикторни страна. Ако дела на уметноста, високо идеолошки и уметнички премногу висока, некои уметнички дела идеолошки напредок, и уметнички сиромашните; некои наназад или реакционерни идеолошка содржина на уметнички дела, но тоа може да има некој вид на уметнички.
 
== Историја на уметноста ==
Анонимен корисник