Разлика помеѓу преработките на „Конфучијанство“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Dacheng Hall.JPG|мини|десно|300п|„Даченг“ — главната аула на Храмот на Конфучиј во [[Чифу]], Кина.]]
{{Конфучијанство}}
'''КонфучијанствотоКонфучијанство''' ([[кинеско писмокин.]]: {{јаз|zh|儒学 ''училиште на научници''}}) е [[религија]] што ја основал кинескиот философфилозоф [[Конфучиј]] ([[551]] - [[479]] п.н.е.) во кинеската покраина Шангтунг. Неговото подучување било во врска со моралот, добродетелта, природата и општественото уредување. Земји и култури кои се под силно влијание на конфучијанството се [[Народна Република Кина|Кина]], [[Јапонија]], [[Кореја]], [[Тајван]], [[Сингапур]] и [[Виетнам]].
 
Конфучијанството не се заснова врз верата во некој [[бог]], туку врз следење на „[[Тао]]“ ('''патот'''), и учи дека мудроста на живеењето се состои од урамнотежениот живот, кој е во склад со природата. Значително место зазема култот кон предците и верата во духови.
''Главна статија: [[Конфучиј]]''
 
[[Конфучиј]] бил мудар философфилозоф од Кина, чие учење со векови е влијателно во [[Источна Азија]]. Неговите идеи не се прифатени додека бил жив, а тој самиот често се жалел дека не е ангажиран од ниеден феудален господар. Како што се случува и со други истакнати фигури, како [[Исус Христос]], [[Сократ]] и [[Буда]], Конфучиј не оставил зад себе ниеден напишан текст. Денешните текстови кои се поврзуваат со него се текстови запишани од неговите ученици. Најважната книга на конфучијанството се нарекува „[[Аналекти]]“. Ова е уште повеќе искомплицирано со периодот на палење на книгите, за време на династијата [[Чин (династија)|Чин]] во Кина, меѓу 213 и 206 г. п.н.е.
 
Првиот вистински конфучијански систем е создаден од неговите ученици или од учениците на неговите ученици. Во текот на плодниот период на философијатафилозофијата во Кина, конфучијанството го развиле во етичка и политичка доктрина личности како [[Менг-це]] и [[Сјин-це]] (да не се меша со [[Сун Це]]). Менг-це го збогатил ова учење со тврдењето дека природата на човекот во својата суштина е добра, за разлика од Сјин-це, кој го тврдел спротивното дека човечката природа е лоша и затоа е потребно да бидат учени и изложени на обреди.
 
Некои од учениците на Сјин-це, како [[Хан Феј]] и [[Ли Сји]] станале легисти (еден вид ран [[тоталитаризам]], сосема различен од учењето на конфучијанството).
* [[Неоконфучијанство]]
 
[[Категорија:Философија]]
[[Категорија:Кинеска философија]]
[[Категорија:Конфучијанство| ]]
[[Категорија:Кинеска философија]]
[[Категорија:Философија]]
 
{{Link FA|vi}}