Разлика помеѓу преработките на „Април“

Додадени 200 бајти ,  пред 6 години
'''Април''' или '''Тревен''' е четвртиот месец во годината според Грегоријанскиот календар и еден од четирите кои и
(Април е млад коњаник што галопира низ зелените ливади, млада насмеана продавачка на цвеќиња, највеселиот пролетен цвирач...)
('''Април''' или '''Тревен''' е четвртиот месец во годината според Грегоријанскиот календар и еден од четирите кои и)
'''Април''' или '''Тревен''' е четвртиот [[месец]] во годината според [[Грегоријански календар|Грегоријанскиот календар]] и еден од четирите кои имаат 30 [[ден]]а. Април е млад коњаник што галопира низ зелените ливади, млада насмеана продавачка на цвеќиња, највеселиот пролетен цвирач... Јужниот ветер со влачна крпа ги брише дамките од синото лице на небото- насмевката Априлова да биде поширока.
 
{{Месеци}}
Анонимен корисник