Разлика помеѓу преработките на „Галилео Галилеј“

с
Отстрането уредувањето на 89.205.43.223 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Тиве...
с (Отстрането уредувањето на 89.205.43.223 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Тиверополник|Тиве...)
[[Податотека:Galileo.arp.300pix.jpg|thumb|250px|right| Портрет на Галилео Галилеј]]
 
'''Галилео Галилеј''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Galileo Galilei''; {{роден на|15|февруари|1564}} во {{роден во|Пиза}} - {{починал на|8|јануари|1642}}, [[Арчетри]]) — [[Тоскана|тоскански]] [[астрономија|астроном]], [[филозоф]] и [[физика|физичар]]..
 
Се смета дека го изумил [[телескоп]]от, ги открил првиот и вториот закон за движењето и ги ширел [[Никола Коперник|Коперниковите]] погледи за поставеноста на [[Сончев систем|Сончевиот систем]]. Честопати се нарекува „татко на современата астрономија“, или „татко на науката“.