Разлика помеѓу преработките на „Јајчник“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 69 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9631 (translate me))
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{внимание}}
[[Податотека:Scheme_female_reproductive_system-enmk.svg|десно|мини|250п|Внатрешни репродуктивни органи на жената]]
'''Јајчник''' е женска полова жлезда во која созреваат женските полови клетки и која има ендокрина функција (лачи женски полови хормони). До [[пубертет]]от површината на јајчникот е мазна, а потоа по секоја [[менструација]] се појавуваат жлебови, кои настануваат како последица од пукањето на зрелите јајце клетки.