Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

Одземени 118 бајти ,  пред 11 година
отстранување на слики кои недостасуваат
с
(отстранување на слики кои недостасуваат)
[[Слика:Долап - Лазар Личеноски.jpg|thumb|Долап - 1937 - масло на платно]]
 
Лазар Личеноски ([[Галичник]], [[26 март]] [[1901]], [[Скопје]], [[10 април]] [[1964]]), македонски [[сликар]]. Еден од најавтентичните сликари на македонскиот пејсаж („Бачила“, „Долап“, „Афионски полиња“, „Охридски рибари„) во кои внесува и фолклорни елементи. Сликал и мртва природа, портрети и мозаици.