Разлика помеѓу преработките на „Бакарно време“

Одземен 31 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од 77.28.50.36) и вратена ревизијата 2405687 на Kiril Simeonovski)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Трипериоден систем}}
'''[[Енеолит]]отБакарно доба''' или '''бакарното добаенеолит''' историско раздобје кое го опфаќа периодот од 4.500 -до 2000 годг. пред п.н.е.
 
Првите сознанија за овој период, археолошките ископувања и истражувања во [[Република Македонија]], биле извршени пред повеќе од педесетина години. Тогаш за прв пат е констатирана [[енеолитска населба|енеолитската населба]] на Скопското Кале, неколкуте во Пелагонија, како: Шуплевец, Бакарно Гумно, Црнобуки, Висок Рид, Горни Висои, Крушеанска Чука, Тумба-Карамани. Во охридско-преспанскиот регион се регистрирани две населби: Устие на Дрим и "[[Црквени Ливади]]". Во поново време во кумановско, констатирана е енеолитска населба на Костоперска Карпа, "Жеглиговски Камен", во скопско "Врањак", во делчевско "Градиште" кај с. Град, а во кочанско "[[Пилаво]]".